قرص ویاگرا یکی از بحث‌برانگیزترین داروهایی است که در ۳۰ سال گذشته وارد بازار شده است. در بیشتر موارد از قرص ویاگرا برای درمان اختلال در نعوظ استفاده می‌شود. اختلال در نعوظ، بیماری آزاردهنده و رایجی است که در آن، فرد در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل می‌شود. این دارو با آرام کردن ماهیچه‌های دیوارهٔ عروق خونی در بخش‌های خاصی از بدن عمل می‌کند. در بیشتر موارد، قرص ویاگرا عملکرد خوبی دارد و موجب تغییر و بهتر شدن زندگی افراد شده است.
مصرف قرص ویاگرا به مردانی که به‌دلیل اختلال در نعوظ، در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ آن مشکل دارند، کمک می‌کند. قرص ویاگرا واکنش نعوظ در طول تحریک جنسی را بهبود می‌دهد، ولی موجب تحریک جنسی نمی‌شود. اگر فرد از نظرِ جنسی تحریک نشده باشد، قرص ویاگرا نیز کار نخواهد کرد.
به‌طور کلی، اگر قرص ویاگرا در حد اعتدال مصرف شود، خطری را ایجاد نمی‌کند. ولی مصرف این قرص می‌تواند اثرات نامطلوبی را نیز ایجاد کند. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده در آزمایش‌های بالینی، رایج‌ترین عوارض جانبی قرص ویاگرا عبارت‌اند از:

سردرد
سرخ شدن چهره (facial flushing)
گرفتگی بینی
اختلال در بینایی
نورهراسی یا فوتوفوبی (photophobia) یا حساسیت به نور
سوءهاضمه
سایر عوارض جانبی بالقوهٔ قرص ویاگرا عبارت‌اند از:

در موارد نادر، پریاپیسم یا نعوظ مانا (priapism) که موجب نعوظ دردناک و طولانی‌مدت می‌شود.
حمله قلبی
افت شنوایی ناگهانی
افزایش فشار چشم
آریتمی‌های بطنی
برای اختلال در نعوظ ویاگرا به‌صورت قرص‌های آبیِ لوزی‌شکلی با دوزهای ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرمی عرضه می‌شود. در هر دورهٔ ۲۴ ساعته، فرد باید حداکثر یک قرص را ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت پیش از نزدیکی جنسی مصرف کند.